MIASTA WYŚNIONE. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat.

  • szt.
  • 49,00 zł / szt.
  • Niedostępny

chwilowy brak

MIASTA WYŚNIONE. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat.

Historie najważniejszych dwudziestowiecznych koncepcji architektonicznych i ich twórców, kontekstu, w jakim powstały, i wreszcie wpływu, jaki wywarły na kształt naszych miast.

ze Wstępu:

?Miasta wyśnione to książka, która eksploruje nasze miasta w nowy sposób ? jako wyraz często sprzecznych pomysłów na to, jak powinniśmy mieszkać, pracować, działać, kupować i myśleć. Opowiada o prawdziwych architektach i myślicielach, których wymarzone miasta stały się wzorcami dla świata, w którym żyjemy. Od XIX stulecia po dziś to, co zaczęło się jako wizjonerskie koncepcje ? nieraz utopijne, nieraz dziwaczne, zawsze kontrowersyjne ? było stopniowo przyjmowane i realizowane na ogromną skalę, stając się naszą konkretną rzeczywistością, w miastach całego świata, od Dubaju przez Szanghaj i Londyn po Los Angeles. Na podstawie biografii tych najważniejszych marzycieli i bojowników, oraz ich uczniów i antagonistów, którzy przekładali lub kontestowali ich plany, możemy prześledzić losy nie tylko form urbanistycznych, które nas otaczają ? domów, wieżowców, domów kultury, wspólnot mieszkaniowych, galerii handlowych, deptaków, autostrad i przestrzeni między nimi ? ale też idei, które były dla nich natchnieniem, ucieleśnionych w budynkach, dzielnicach i całych miastach. W Miastach wyśnionych chcę pokazać, jak zobaczyć świat, który już zamieszkujemy, w nowym świetle, przekonać się, skąd biorą się nasze formy urbanistyczne ? nasza architektura ? w jaki sposób chcą nas kształtować, jak z kolei my kształtujemy je i jak uczestniczymy w tym całym procesie? 

Ta książka to kopalnia wiedzy na temat architektury i pasjonujący przewodnik po naszym świecie, pozwalający zrozumieć, dlaczego wygląda on właśnie tak.

Bertram Goodhue i miasto romantyczne; Daniel Burnhama i miasto uporządkowane; Le Corbusiera, Robert Moses i miasto racjonalne; Frank Lloyd Wright i antymiasto; Jane Jacobs, Andres Duany i miasto samoorganizujące się; Victor Gruen, Jon Jerde i miasto handlu; Kenzo Tenge, Norman Foster i miasto techno-ekologiczne.

fragment publikacji rozdział 8 w załączniku poniżej


Spis treści:

Wstęp

Zamki.

Monumenty.

Bloki.

Domostwa.

Koralowce.

Centra handlowe.

Habitaty.

 

wydawca: Wydawnictwo KARAKTER
autor: Wade Graham
rok wydania: 2016
ilość stron: 332
format: 14 x 21 cm
ISBN: 978-83-65271-22-8

okładka: miękka

 

 


Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.